Zneužívání náhradního plnění

Firmy obcházejí platby za postižené. Přeprodávají třeba kancelářské potřeby. Ministerstvo chce zakročit. Odborníci ale varují, že zpřísnění pravidel přispěje k likvidaci sociálního zaměstnávání v Česku.

Firmy, které mají dle zákona zaměstnávat zdravotně postižené, mohou nyní místo toho jako kompenzaci nakupovat výrobky z chráněných dílen. Jenže ministerstvo práce a sociálních věcí jim chce tuto možnost vzít. Jedinou variantou pro společnosti s více než 25 zaměstnanci by tak zůstalo mít mezi zaměstnanci 4% zdravotně postižených, anebo zaplatit státu vyšší odvody.

Firma za 1 nezaměstnaného zdravotně postiženého zaplatí státu asi 58 tisíc korun ročně (2011). Celkem tak stát loni od firem vybral téměř 645 milionů korun, v roce 2009 to bylo 733 milionů. (V roce 2011 byla průměrná měsíční mzda opět vyšší, a tak se zvyšuje i výše odvodu.) Letos (2011) podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka má zrušení takzvaného náhradního plnění zamezit jeho zneužívání.

"Praxe ukazuje, že tato forma nevede vždy k podpoře odbytu výrobků nebo služeb zaměstnavatelů převážně zaměstnávajících osoby se zdravotním postižením, a tím k udržení jejich pracovních míst," vysvětluje postoj ministerstva práce mluvčí Táňa Švrčková.

(...)

Některé firmy systém přefakturace totiž zneužívají. Časté je to například u kancelářských potřeb. Podnik je nakoupí na normálním trhu a pak jen přeprodá tak, že je vyfakturuje přes svou "chráněnou dílnu", kde zaměstnává jen několik zdravotně postižených.

Podíl práce zdravotně postižených je v takovém případě zanedbatelný, a naopak objem náhradního plnění může být obrovský. Firmy zaměstnávající zdravotně postižené proto žádají o změnu a nastolení poctivých pravidel. Podle nich by měly sociální firmy smět prodat jen tolik výrobků na náhradní plnění, kolik odpovídá objemu práce zdravotně postižených.

 

Zdroj: 2. 1. 2011 http://zpravy.ihned.cz/cesko/c1-49689730-firmy-obchazeji-platby-za-postizene-preprodavaji-treba-kancelarske-potreby Firmy obcházejí platby za postižené. Přepodávají třeba kancelářské potřeby.

Související: Časté otázky na téma náhradní plnění